Valentin Kataev houby. V.P. Kataev "Houby"

Téma: rozvoj souvislé řeči. Převyprávění příběhu „Houby“ (podle V. Kataeva).

cíle:

nápravná a výchovná:

Naučte děti skládat převyprávění podle obrázkového plánu;

nápravné a vývojové:

Rozvinout schopnost sestavit převyprávění na základě obrazového plánu;

Rozvinout schopnost vytvořit logické spojení mezi událostmi zobrazenými na obrázku;

Rozšiřovat slovní zásobu dětí prostřednictvím synonymních slov;

Posílit schopnost vytvořit sekvenci v událostech;

Upevnit správné používání pojmů „před“, „po“ („dříve“, „později“ v řeči);

Rozvíjet sluchovou paměť a pozornost.

Vybavení: předmětové obrázky - ilustrace k příběhu, předmětové obrázky pro práci se slovní zásobou.

Průběh lekce.

I. Org. moment.

1. Hádání hádanek.

1) Pod borovicí u cesty, kdo stojí v trávě?

Je tam noha, ale žádná bota, je tam klobouk, ale žádná hlava? (houba)

2) Narodil jsem se za deštivého dne pod mladou osiky.

Kulaté, hladké, krásné s tlustou a rovnou nohou. (Hřib)

3) Bratři sedí na pařezu.

Všichni s pihami, jako kluci.

Tito přátelští kluci se jmenují... (houby medové)

4) V blízkosti lesa na okraji, zdobí tmavý les,

Vyrostlo to pestré jako petržel, jedovaté... (muchavka)

5) Po lesních cestách je spousta bílých nohou,

V různobarevných kloboucích patrný z dálky. Pack, neváhejte! Tohle je..(russula)

6) Narodil se za deštivého dne pod mladou břízou,

Kulaté, hladké, krásné, s tenkou a rovnou nohou. (hřib).

7) V měkké trávě na kraji jsou všude červené uši.

Zlaté sestry se jmenují... (lišky).

8) Zlobí se na houby a je jedovatá od zlosti.

Tady je lesní chuligán! Tohle je světlá... (muchomůrka)

Chlapi, zapamatujte si názvy jedlých/nejedlých hub.

2. Čtení příběhu V. P. Kataeva „Houby“.

3. Práce se slovní zásobou.

Vysvětlení významu neznámých slov, frází, výrazů.

Lukoshko, krabice, hřib, muchomůrka, bratranec, "neměl bys sedět a nic nedělat."

4. Výběr synonymních slov pro slovesa, přídavná jména a podstatná jména použitá při tvorbě příběhu.

II. Sestavení plánu příběhu na základě spiknutí.

1. Prohlížení obrazů.

2. Stanovení dočasných a prostorových referenčních bodů:

Kde se akce odehrává ve městě, na vesnici, v domě, na ulici;

Při stanovení roční doby část dne;

Co je zobrazeno v popředí, nahoře, dole, vlevo, vpravo?

3. Vypracování frází-podpisů pro jednotlivé fragmenty obrázku.

4. Stanovení posloupnosti zobrazených událostí.

5. Čtení příběhu - sestavení obrázkového plánu.

III. Tělesné cvičení.

Na mýtině je tlustý muž s pravou rukou sevřenou v pěst.

Toto je hřib hřib Dlaň levé ruky zakrývá pěst.

A po sbírání věcí pod ním zůstává levá ruka (jako houbová čepice)

V dešti se schovávají šneci Pravá ruka – „šnek“ (pod kloboukem)

IV. Sestavení převyprávění v „řetězci“ na základě obrazového plánu.

V. Rozvoj představivosti. Přemýšlejte o tom, co se stalo před zobrazenými událostmi? A po nich? Vymyslete jiný konec příběhu.

VI. Shrnutí lekce.

Lekce-cestování

Téma: V. Kataev Houby

cíle: 1. Seznámit studenty s biografií a dílem spisovatele V. Kataeva, s obsahem příběhu „Houby“.

2. Naučit vědomému a správnému hlasitému čtení celých slov, dodržování požadované intonace a interpunkčních znamének; rozšířit pojmy o houbách.

3. Přispívat k nápravě nedostatků ve vývoji řeči používáním různých typů čtení; rozvoj emocí na základě čtení podle rolí; dramatizace části příběhu.

3. Pěstovat motivaci k učení vedením hodiny netradiční formou.

Během lekcí:

1. Organizační moment

Psychická nálada.

Podzim, podzim, krása

Co jsi nám přinesl?

Myslete na to, nespěchejte

A řekni mi znamení.

Děti postupně pojmenovávají znamení podzimu.

Dnes máme neobvyklou lekci čtení - cestovatelskou lekci „Okno do přírody“. Budeme přemýšlet, číst, správně mluvit, seznámíme se s novým dílem. Cestou se dozvídáme spoustu nových, zajímavých, užitečných věcí.

Reflexe: zavřeli jsme oči a šli na lesní mýtinu. Kde jsme to skončili? (obrázek podzimního lesa)

Vzduch v lese je čistý a svěží, dýchejme čistý vzduch.

Dechová cvičení: vdechněte vzduch nosem a zvedněte se na prsty, vydechněte ústy a ohněte se k zemi. (5x)

2. Rozcvička řeči

Co je to s tím pařezem? Dívej se pozorně. Ano, to je pařez medové houby - přátelští kluci. co se to píše?

1. Čtení jazykolamu:

Opět pět chlapů

U pařezu jsme našli pět medových hub.

Čtení očima (pro sebe);

Čtení učitelem;

Zrychlené žákovské čtení, individuální čtení.

2. Bzučící čtení básně „Podzim“:

Přišel k nám podzim

A přinesla dárek.

Kdo bude číst báseň?

Hodně se naučí.

Děti čtou báseň „Podzim“ od N. Nekrasova.

Bzučení čtení;

Čtení sborově;

Čtení ve dvojicích;

Dívky čtou (chlapci čtou).

3. Kontrola domácích úkolů

Co vidíme v lese?

Listy žloutnou a padají, leží pod nohama. Ticho v lese. Ptáci létají do teplejších podnebí. Často prší. Venku se ochladilo.

Kteří ptáci létají do teplejších oblastí? (rybí, vlaštovky, jeřábi, kukačky a mnoho dalších)

Příběh „Jeřábi odlétají pryč“.

Test čtení příběhu „Jeřábi odlétají pryč“

Každý z vás má testovací karty. Musíte vybrat správnou odpověď a pojmenovat ji. Kontrolujte odpovědi pomocí signálních karet.

1. Test v části „Jeřáby odlétají“:

1) Když jeřáby odletí:

c) na jaře

d) na podzim.

2) Proč jeřábi odlétají:

a) zima;

c) nezajímavé.

3) Jak se připravují na odjezd:

a) shromažďovat se v hejnech;

b) rozloučit se s bažinou;

c) příprava zimních věcí.

4) Kde se jeřáby zastaví, aby si odpočinuly:

a) v lese;

b) na okraji bažiny;

c) v hotelu.

4. Reportování tématu lekce

Pojďme sbírat houby, které vidíte u stromů. Seřaďte houby, které najdete, od největší po nejmenší. Přečtěte si dané slovo (houby)

Dnes se ve třídě seznámíme s příběhem „Houby“ od V. Kataeva

Student referuje o biografii spisovatele (Evdokia)

Jaké příběhy jste četli?

- „Dýmka a džbán“, „Houby“, „Sedmikvětá květina“, „Syn pluku“ a další.

5. Příprava na vnímání

- Na naší mýtině roste spousta různých hub.

Jaké houby znáš? (hřiby, lišky, hřiby, russula, medové houby atd.)

Jak byste měli sbírat houby?

Houby je třeba odříznout u kořene. Kořen nechte v zemi. Jinak tady houba neporoste. Tato pravidla je třeba dodržovat při sběru hub.

6. Hlavní část lekce

Poslouchal jsem tě

Čtení příběhu učitelem.

1. Práce se slovní zásobou.

Psí houby jsou muchomůrky, nejedlé houby.

Jaké nejedlé houby znáte? (muchomůrky, muchovník, nepravé hřiby medonosné, nepravé lišky a mnohé další) Obrázek na tabuli.

3. Rozhovor o primární percepci.

Co jste na příběhu nepochopili?

Jak se jmenují děti?

Kam se poděly děti?

Kluci, pojďme se projít do lesa.

7. Tělesná výchova minut

1. Cvičení s pohybem.

Pojďme do lesa na houby. Vstávali jsme brzy ráno. Protáhli jsme se. Dělali jsme cvičení.) Umyli jsme se (imitace), oblékli. Vzali jsme koše a šli. Pojďme se projít lesem. Stromy jsou velké. Odsun větví od sebe (imitace). Abyste našli houbu, musíte se sklonit. Viděli to, posadili se, rozřezali a dali do koše. Pokračujme.

Další houba. Sklonili se, přidřepli, rozřezali a dali do koše. Plný košík.

8. Práce s knihou

Učitel: Šli jsme lesem

A trochu unavený.

3. Gymnastika pro oči k relaxaci.

Zavřete oči a zaposlouchejte se do zvuků lesa. (Zvukový záznam „Sounds of the Forest“).

V jakém ročním období si myslíš, že jsi poslouchal zvuky lesa?

1. Studenti čtou příběh:

Šepot.

2. Konverzace k upevnění obsahu příběhu:

Jaké houby Pavlík sbíral?

Jaké houby sbírala Zhenya?

Jaké houby sbíral Innochka?

Kdo z kluků byl nejlepší ve sběru hub?

3. Čtení podle rolí.

Učitel: Kluci, přečteme si příběh „Houby“, část 2 podle rolí.

(Studenti čtou práci podle rolí).

9. Konsolidace

Naše cesta se blíží ke konci

Chlapi, teď si zopakujeme, které houby jsou jedlé a které nejedlé. Didaktická hra "Houby"

(Studenti umístí obrázky hub pod karty „Jedovaté“ a „Jedlé“.

Jaké jsou jedlé houby?

Proč se houby nazývají jedovaté? Vyjmenuj je?

10. Shrnutí lekce. Odraz

- Hraje hudba. Zavřeli jsme oči a vrátili se do třídy.

kde jsme dnes byli?

Jak správně sbírat houby?

Co nového jste se z příběhu dozvěděli?

Co se vám na lekci líbilo?

Kde využijete znalosti získané v této lekci?

11. Domácí úkol

1. Čtení příběhu podle rolí (Evdokia)

2. Odpovězte na otázky o práci (Marina)

3. Najděte hádanky a znamení o houbách (Alyosha)

4. Nakreslete houby (Denis)

Pohádky

Pařez, houby, dýmka a džbán

Pahýl

Kataev V.P.

V lese byl velký starý pařez. Přišla babička s taškou, uklonila se pařezu a šla dál. Přišly dvě holčičky s krabicemi, uklonily se pařezu a šly dál. Přišel starý muž s taškou, se zasténáním se uklonil pařezu a putoval dál.

Celý den přicházeli do lesa různí lidé, poklonili se pařezu a šli dál.

Starý pařez se pyšnil a řekl stromům:

Vidíš, i lidé se mi klaní. Přišla babička a poklonila se, děvčata přišla a uklonila se, přišel stařík a poklonil se. Ani jeden člověk kolem mě neprošel, aniž by se uklonil. Proto jsem tady v lese nejdůležitější já. A ty se mi taky klaň!

Ale stromy kolem něj mlčky stály v celé své pyšné a smutné podzimní kráse.

Starý pařez se rozzlobil a křičel:

Pokloňte se mi! Jsem tvůj král!

Pak ale přiletěla malá rychlá sýkorka, sedla si na mladou břízku, která jeden po druhém shazovala zlaté zubaté listy, a vesele štěbetala:

Podívejte se, jak byl celý les hlučný! Drž hubu! Nejsi král, jsi jen obyčejný starý pařez. A lidé se vám vůbec neklaní, ale hledají medové houby ve vašem okolí. A ani ty se nenajdou. Všechno je už dávno vykradeno.

Houby


Bratranec Innochka přijel z města navštívit Zhenyu a Pavlika.

No, děti," řekla matka, "není třeba, abyste nečinně seděly." Jděte do lesa na houby. Pojďme se podívat, kdo z vás sbírá houby lépe.

"Jsem nejlepší ve sběratelství," řekl Pavlík.

Ne, je mi lépe,“ řekla Zhenya.

Ale Innochka mlčel. Obecně ráda mlčela.

Děti se rozběhly do lesa a rozešly se různými směry.

Vracejí se za hodinu.

Nasbíral jsem to nejlepší! - křičí Pavlík z dálky. - Mám nejvíc hub ze všech, podívej: kbelík je plný!

Máma se podívala a usmála se:

Není divu, že máte plný kýbl: ani jednu dobrou houbu. Pouze muchomůrky. Nezáleží na tom, jestli sbíráš houby, příteli Pavlíku.

To jo! - křičí Zhenya. - Řekl jsem ti, že jsem nejlepší ve sběratelství! Podívejte: Mám největší a nejkrásnější houby - červené s bílými puntíky. Tak krásné houby nikdo nemá!

Máma se podívala a zasmála se:

Hloupé, to jsou muchomůrky. I když jsou krásné, nejsou dobré. Můžete se jimi otrávit. Obecně jsi také špatný ve sběru hub, Zhenechko.

A Innochka stojí stranou a mlčí.

A ty, Innochko, proč mlčíš? Ukaž mi, co jsi nasbíral.

"Mám velmi málo," říká Innochka stydlivě.

Máma se podívala do Innochčiny krabice a bylo tam deset vynikajících hub. Dva velmi pěkné russulas, jako růžové květy; dvě lišky ve žlutých čínských čepicích; dva bratranci - hřib a hřib; mléčná houba, šafránová čepice, voluška. Ano, velký, silný hřib s břichem v sametovém baretu.

A navíc je tu celé hnízdo medových hub - odvážní kluci

Dýmka a džbán


V lese dozrály jahody.

Táta vzal hrnek, maminka hrneček, dívka Zhenya džbán a malý Pavlík dostal podšálek.

Přišli do lesa a začali sbírat bobule: kdo by je sbíral první?

Máma vybrala pro Zhenyu lepší mýtinu a řekla:

Tady je pro tebe skvělé místo, dcero. Je zde hodně jahod. Jděte a sbírejte.

Zhenya otřela džbán lopuchem a začala chodit.

Šla a chodila, dívala se a hledala, nic nenašla a vrátila se s prázdným džbánem.

Vidí, že každý má jahody. Táta má čtvrthrnek. Máma má půl šálku. A malý Pavlík má na talíři dvě bobule.

Mami a mami, proč vy všichni něco máte, ale já nemám nic? Vybral jsi mi asi nejhorší paseku.

Vypadali jste dobře?

Pokuta. Není tam ani jedna bobule, pouze listy.

Podívali jste se pod listy?

Nedíval jsem se.

Tady vidíte! Musíme se podívat.

Proč se Pavlík nedívá dovnitř?

Pavlík je malý. On sám je vysoký jako jahoda, ani se nemusí dívat a ty už jsi pěkně vysoká holka.

A táta říká:

Bobule jsou složité. Před lidmi se vždy schovávají. Musíte je umět získat. Podívejte se, jak se mám.

Potom si táta sedl, sklonil se k zemi, podíval se pod listí a začal hledat bobule za bobulemi a říkal:

"Dobře," řekla Zhenya. - Děkuji, tati. Udělám to.

Zhenya šla na svou mýtinu, dřepla si, sklonila se až k zemi a podívala se pod listí. A pod listy bobulí je vidět a není vidět. Vytřeštil jsem oči. Zhenya začala sbírat bobule a házet je do džbánu. Zvrací a říká:

Vezmu jednu bobule, podívám se na druhou, všimnu si třetí a vidím čtvrtou.

Zhenya však dřepění brzy omrzelo.

„Mám toho dost,“ myslí si. "Asi už jsem hodně získal."

Zhenya vstala a podívala se do džbánu. A jsou tam jen čtyři bobule.

Nedostatek! Musíte si zase dřepnout. Nemůžeš nic dělat.

Zhenya si znovu dřepl, začal sbírat bobule a řekl:

Vezmu jednu bobule, podívám se na druhou, všimnu si třetí a vidím čtvrtou.

Zhenya se podívala do džbánu a bylo tam jen osm bobulí - dno ještě nebylo ani zavřené.

"No," pomyslí si, "takhle sbírání nemám vůbec rád. Po celou dobu se předklánějte a předklánějte. Až budete mít plný džbán, můžete být unavení. Radši bych šel hledat jinou mýtinu."

Zhenya šla lesem hledat mýtinu, kde se jahody neschovávají pod listy, ale vylézají na dohled a žádají, aby je daly do džbánu.

Šel jsem a šel, nenašel jsem takovou mýtinu, unavil se a sedl si na pařez, abych si odpočinul. Sedí a nemá nic lepšího na práci, vyjme bobule ze džbánu a vloží si je do úst. Snědla všech osm bobulí, podívala se do prázdného džbánu a pomyslela si: „Co mám teď dělat? Kdyby mi někdo mohl pomoci!"

Jakmile si to pomyslela, mech se dal do pohybu, tráva se rozestoupila a zpod pařezu vylezl malý, silný stařík: bílý plášť, šedý vous, sametový klobouk a suché stéblo trávy přes pařez. čepice.

„Ahoj, děvče,“ řekne.

Dobrý den, strýčku.

Nejsem strýc, ale dědeček. Nepoznali jste Al? Jsem starý hřib, rodilý lesník, hlavní šéf nad všemi houbami a lesními plody. nad čím vzdycháš? kdo ti ublížil?

Bobule mě urazily, dědečku.

nevím. Jsou ke mně tiché. Jak ti ublížili?

Nechtějí se ukazovat, schovávají se pod listy. Až budete mít plný džbán, můžete být unavení.

Starý hřib, domorodý lesní farmář, si pohladil šedivé vousy, zazubil se přes knír a řekl:

Čistý nesmysl! Mám na to speciální trubku. Jakmile začne hrát, zpod listů se objeví všechny bobule.

Starý hřib, domorodý lesní muž, vytáhl z kapsy dýmku a řekl:

Hraj si, fajfku.

Dýmka začala hrát sama od sebe a jakmile začala hrát, všude zpod listů vykukovaly bobule.

Přestaň, malá trubko.

Dýmka se zastavila a bobule se schovaly.

Zhenya byla potěšena:

Dědečku, dědečku, dej mi tuhle dýmku!

Nemohu to dát jako dárek. Pojďme se změnit: já ti dám dýmku a ty mi dáš džbán - moc se mi to líbilo.

Pokuta. S velkým potěšením.

Zhenya dala džbán starému hřibu, domorodému lesnímu farmáři, vzala mu dýmku a rychle běžela na svou mýtinu. Přiběhla, postavila se doprostřed a řekla:

Hraj si, fajfku.

Trubka začala hrát a v tu samou chvíli se všechno listí na mýtině dalo do pohybu, začalo se otáčet, jako by na ně foukal vítr.

Nejprve zpod listů vykoukly nejmladší zvědavé bobule, ještě úplně zelené. Za nimi vyčnívaly hlavičky starších bobulí – jedno líčko bylo růžové, druhé bílé. Pak se objevily bobule, docela zralé - velké a červené. A nakonec se úplně zdola objevily staré bobule, téměř černé, mokré, voňavé, pokryté žlutými semínky.

A brzy byla celá mýtina kolem Zhenya poseta bobulemi, které se na slunci jasně leskly a sahaly až k potrubí.

Hraj, fajfku, hraj! - vykřikla Zhenya. - Hrajte rychleji!

Dýmka začala hrát rychleji a vyšlo ještě více bobulí – tolik, že pod nimi už nebyly vidět listy.

Ale Zhenya se nenechala:

Hraj, fajfku, hraj! Hrajte ještě rychleji.

Dýmka hrála ještě rychleji a celým lesem se rozléhalo takové příjemné, hbité zvonění, jako by to nebyl les, ale hrací skříňka.

Včely přestaly tlačit motýla z květu; motýl zavřel křídla jako kniha; mláďata červenky vyhlížela ze svého světlého hnízda, které se pohupovalo ve větvích černého bezu, a obdivně otevírala svá žlutá tlama; houby stály na špičkách, aby nevynechaly jediný zvuk, a dokonce i stará vážka s broukovýma očima, známá svým nevrlým charakterem, se zastavila ve vzduchu, hluboce potěšena nádhernou hudbou.

"Teď začnu sbírat!" - pomyslela si Zhenya a chystala se sáhnout po největší a nejčervenější bobule, když si najednou vzpomněla, že vyměnila džbán za dýmku a teď nemá kam dát jahody.

Oh, hloupý malý parchant! - křičela dívka vztekle. - Nemám kam dát bobule, a ty jsi hrál. Drž hubu!

Zhenya běžela zpátky ke starému farmáři na hřiby, domorodému lesnímu dělníkovi, a řekla:

Dědečku, dědečku, vrať mi můj džbán! Nemám kde sbírat bobule.

"Dobře," odpovídá starý chovatel hřibů, rodilý lesník, "dám ti tvůj džbán, jen mi vrať mou dýmku."

Zhenya dala starému hřibu, domorodému lesnímu muži, jeho dýmku, vzala její džbán a rychle běžela zpět na mýtinu.

Přiběhl jsem a nebyla tam vidět jediná bobule - jen listy. Jaké neštěstí! Je tam džbán, ale chybí dýmka. Jak tady můžeme být?

Zhenya přemýšlela, přemýšlela a rozhodla se jít znovu ke starému hřibu, domorodému lesnímu muži, pro dýmku.

Přichází a říká:

Dědečku, dědečku, dej mi zase tu fajfku!

Pokuta. Jen mi dej znovu ten džbán.

Nedávám to. Já sám potřebuji džbán, do kterého dám bobule.

No, pak vám tu dýmku nedám.

Zhenya prosila:

Dědečku a dědečku, jak můžu sbírat bobule do džbánu, když bez tvého dudáka všechny sedí pod listím a neukazují se? Určitě potřebuji džbán a dýmku.

Podívej, jaká mazaná dívka! Dejte jí dýmku i džbán! Vystačíte si s dýmkou, jen s jedním džbánem.

Nedostanu se, dědečku.

Ale jak spolu vycházejí ostatní?

Jiní lidé se sklánějí k zemi, dívají se pod listy na straně a berou bobule za bobulemi. Vezmou jednu bobule, podívají se na druhou, všimnou si třetí a představí si čtvrtou. Takové sbírání mě vůbec nebaví. Předkloňte se a předkloňte se. Až budete mít plný džbán, můžete být unavení.

Aha, tak to je! - řekl starý hřibový farmář, rodilý lesník, a tak se rozzlobil, že mu vousy místo šedi zčernaly. - Oh, tak to je! Ukázalo se, že jste jen líný člověk! Vezmi svůj džbán a vypadni odsud! Žádná dýmka pro vás nebude!

S těmito slovy starý hřibář, rodilý lesník, dupl nohou a spadl pod pařez.

Zhenya se podívala na svůj prázdný džbán, vzpomněla si, že na ni čekal táta, máma a malý Pavlík, rychle běžela na svou mýtinu, dřepla si, podívala se pod listí a začala rychle brát bobule za bobulemi. Vezme si jeden, podívá se na další, všimne si třetího a představí si čtvrté...

Brzy Zhenya naplnila džbán a vrátila se k tátovi, mámě a malému Pavlíkovi.

"Tady je chytrá holka," řekl táta Zhenya, "přinesla plný džbán!" Jsi unavený?

Nic, tati. Pomohl mi džbán.

A všichni šli domů: táta s plným hrnkem, máma s plným šálkem, Zhenya s plným džbánem a malý Pavlík s plným podšálkem.

Ale Zhenya o dýmce nikomu nic neřekla.

Galina Ivančenková
Shrnutí lekce o rozvoji řeči v seniorské skupině „Výuka vyprávění na základě díla V. P. Kataeva „Houby“

Popis materiálu: Toto shrnutí lekce je určeno pro děti v seniorské skupině na téma: „Výuka vyprávění na základě díla V. P. Kataeva „Houby“. Děti se učí poznávat jedlé a nejedlé houby, rozdělovat slova na slabiky a skládat věty o 3-4 slovech.

Shrnutí komplexní lekce s dětmi ve skupině seniorů na téma: „Novoroční dárek“.

Aktivity: herní, komunikativní, kognitivně-výzkumná, percepce fikce.

Plánované výsledky: projevuje emocionální odezvu při čtení příběhu V.P. Kataeva „Houby“; se zájmem si prohlíží obrázky s nakreslenými houbami a dějový obrázek „Letní les“; na žádost dospělého mluví o tom, co je zobrazeno; odpovídá na položené otázky; správně vyslovuje hlásky, tvoří věty o 3-4 slovech; dokáže správně posoudit soudruhovu odpověď a být zdrženlivý.

Zařízení: dva košíky, obrázek hub, obrázek „Letní les“.

cíle:

1. Naučte děti vyprávět příběhy pomalu, nacházet správná slova, mluvit výrazy dostatečně nahlas.

2. Procvičte si správnou výslovnost všech hlásek. 3upevnit schopnost skládat věty ze tří nebo čtyř slov a dělit slova na slabiky.

3. Pěstujte skromnost, pozorování a dobrou vůli k odpovědím a příběhům jiných dětí, pěstujte zdrženlivost.

PRŮBĚH TŘÍDY:

Vychovatel. Kluci, jaké je teď roční období? (Jaro). Řekněte mi, jaké roční období bude po jaru? (Léto).

Které měsíce patří létu? (Červen červenec srpen).

Léto je úžasný čas! Mnozí z vás pojedou na prázdniny k babičce na vesnici. Půjdete se koupat k řece, do lesa sbírat květiny a lesní plody. Co ještě můžete sbírat v lese? (Houby).

Zvlášť dobré je sbírat houby po vydatném dešti, les voní houbami. Silné hřiby jsou obvykle ukryty v trávě poblíž cesty,

russula, elegantní houby muchovník zčervenají. Mezi kmeny bříz hustě vyrostl mladý smrkový les a pod ním se ukrývají mléčné hřiby, osikové hřiby a zlaté lišky.

Které z vyjmenovaných hub jsou jedlé? (Odpovědi dětí).

Které jsou jedovaté? (Odpovědi dětí).

A teď vám přečtu příběh o houbách, který napsal spisovatel Valentin Petrovič Kataev, jmenuje se „Houby“.

Pokud chcete zjistit, o jakých houbách autor psal, pak pozorně poslouchejte, abyste po přečtení mohli správně odpovědět na mé otázky.

(Čtení příběhu).

Houby. Valentin Kataev.

Bratranec Innochka přijel z města navštívit Zhenyu a Pavlika.

"No, děti," řekla máma, "není třeba, abyste seděly a nic nedělaly." Jděte do lesa na houby. Pojďme se podívat, kdo z vás sbírá houby lépe.

"Jsem nejlepší ve sběratelství," řekl Pavlík.

"Ne, je mi lépe," řekla Zhenya.

Ale Innochka mlčel. Obecně ráda mlčela.

Děti se rozběhly do lesa a rozešly se různými směry. Vracejí se za hodinu.

- Nasbíral jsem to nejlepší! - křičí Pavlík z dálky. – Mám nejvíc hub ze všech, podívej: kbelík je plný!

Máma se podívala a usmála se:

- Není divu, že máš plný kbelík: ani jednu dobrou houbu. Pouze muchomůrky. Nezáleží na tom, jestli sbíráš houby, příteli Pavlíku.

- To jo! - křičí Zhenya. – Řekl jsem vám, že sbírám lépe než všichni ostatní. Podívejte: Mám největší a nejkrásnější houby - červené s bílými puntíky. Tak krásné houby nikdo nemá!

Máma se podívala a zasmála se:

- Hloupé, to jsou muchomůrky. I když jsou krásné, nejsou dobré. Můžete se jimi otrávit. Obecně jsi také špatný ve sběru hub, Zhenechko.

A Innochka stojí stranou a mlčí.

– A ty, Innochko, proč mlčíš? Ukaž mi, co jsi nasbíral.

"Mám velmi málo," říká Innochka stydlivě.

Máma se podívala do Innochčiny krabice a bylo tam deset vynikajících hub. Dva velmi pěkné russulas, jako růžové květy; dvě lišky ve žlutých čínských čepicích; dva bratranci - hřib a hřib; mléčná houba, šafránová čepice, voluška. Ano, velký, silný hřib s břichem v sametovém baretu. A navíc je tu celé hnízdo medových hub – odvážlivci.

Otázky k příběhu:

Kdo přišel do Zhenya a Pavlik?

V jakém ročním období si myslíte, že dorazila Innochka?

Co matka dětem nabídla?

Co děti odpověděly?

Které dítě bylo nejvíce zdrženlivé?

Co Pavlík sbíral?

Co sbírala Zhenya?

Co udělal Innochka, když se děti chlubily?

Jak rozumíte slovu – krabice?

Co bylo v Innochkově krabici?

Kdo z chlapů věděl lépe, jaké houby se dají sbírat?

Porovnejte Innu s Pavlikem a Zhenyou, jaké mají charakterové rysy?

PHY3CULTMINUTKA:

Po cestě, po cestě. Děti v podřepu

Třetí noc rostly houby. Postupně vstávají

Hřib - velký jako osika. Houpání

Hřib - velký asi jako bříza. Skákání

A hřiby jsou jako chlapi.

Opětovné čtení příběhu.

Převyprávění pro děti (5-7 dětí).

A teď vytvoříme věty se slovem houba, můžete použít název houby. Po složení věty musíte pojmenovat, kolik slov je ve větě, ale nejprve vás rozdělíme do 2 týmů: 1– lišky, 2 – vlny.

Máme dva koše a za správnou odpověď bude tým

dostat houbu, uvidíme, kdo nasbírá nejvíce hub v košíku.

Navrhuji pojmenovat, kolik slabik je ve slovech: hřib, medové houby, hřib, lišky, muchovník, volushki.

Dnes jste se toho o houbách hodně naučili, a pokud je musíte sbírat, dokážete rozeznat jedovatou houbu od jedlé. Dobře odpovídali na otázky, aktivně pracovali a hráli si. Upevnili jsme si schopnost sestavit větu a rozdělit slova na slabiky. Pozorně naslouchali odpovědím svých kamarádů, pomáhali v odpovědích, nekřičeli, ale čekali, až na ně přijde řada.


- Ale moje teta sama na vlastní oči četla ve staré kouzelné knize! - začala Caroline hlasem, který se chvěl jako struna od smutku, zoufalství a žárlivosti, která jí trhala srdce.

– Ach, madam, neměla byste nijak zvlášť důvěřovat starodávným a zvláště magickým knihám. Kdyby byla pravda vše, co se píše ve starověkých a magických knihách, pak by byl život mnohem jednodušší a zábavnější. Ale vidím, že pláčeš?

Když pohledný Delfín vyšel z kostela se svou mladou ženou, medúzou Chrysolitou, stála Caroline na verandě mezi ostatními žebráky - stará, shrbená, se slzami v jejích kdysi krásných očích.

Chrysolita ji poznala a zašeptala svému manželovi:

- Věnujte pozornost, Vaše Výsosti, této ubohé ženě. Kdysi byla velmi krásná. Ona a já jsme studovali na stejné škole. Ve společnosti měla velký úspěch.

V lese byl velký starý pařez. Přišla babička s taškou, uklonila se pařezu a šla dál. Přišly dvě holčičky s krabicemi, uklonily se pařezu a šly dál. Přišel stařec s taškou, sténal, uklonil se pařezu a putoval dál.

Celý den přicházeli do lesa různí lidé, poklonili se pařezu a šli dál.

Starý pařez se pyšnil a řekl stromům:

"Vidíš, i lidé se mi klaní." Přišla babička a poklonila se, děvčata přišla a uklonila se, přišel stařík a poklonil se. Ani jeden člověk kolem mě neprošel, aniž by se uklonil. Proto jsem zde v lese, který je pro vás nejdůležitější. A ty se mi taky klaň.

Ale stromy kolem něj mlčky stály v celé své pyšné a smutné podzimní kráse.

Starý pařez se rozzlobil a křičel:

- Pokloňte se mi! Jsem tvůj král!

Pak ale přiletěla malá rychlá sýkorka, sedla si na mladou břízku, která jeden po druhém shazovala zlaté zubaté listy, a vesele štěbetala:

- Podívej, jak nahlas udělal celý les! Drž hubu! Nejsi král, jsi jen obyčejný starý pařez. A lidé se vám vůbec neklaní, ale hledají medové houby ve vašem okolí. A ani ty se nenajdou. Všechno je už dávno vykradeno.

Bratranec Innochka přijel z města navštívit Zhenyu a Pavlika.

"No, děti," řekla máma, "není třeba, abyste seděly a nic nedělaly." Jděte do lesa na houby. Pojďme se podívat, kdo z vás sbírá houby lépe.

"Jsem nejlepší ve sběratelství," řekl Pavlík.

"Ne, je mi lépe," řekla Zhenya.

Ale Innochka mlčel. Obecně ráda mlčela.

Děti se rozběhly do lesa a rozešly se různými směry.

Vracejí se za hodinu.

- Nasbíral jsem to nejlepší! - křičí Pavlík z dálky. – Mám nejvíc hub ze všech, podívej: kbelík je plný!

Máma se podívala a usmála se:

- Není divu, že máš plný kbelík: ani jednu dobrou houbu. Pouze muchomůrky a psí houby. Nezáleží na tom, jestli sbíráš houby, příteli Pavlíku.

- Aha! - křičí Zhenya. – Říkal jsem ti, že jsem nejlepší ve sběratelství! Podívejte: Mám největší a nejkrásnější houby - červené s bílými puntíky. Tak krásné houby nikdo nemá.

Máma se podívala a zasmála se:

- Hloupé, to jsou muchomůrky! I když jsou krásné, nejsou dobré. Můžete se jimi otrávit. Obecně jsi také špatný ve sběru hub, Zhenechko.

A Innochka stojí stranou a mlčí.

- A ty, Innochko, proč mlčíš? Ukaž mi, co jsi nasbíral.

"Mám velmi málo," říká Innochka stydlivě.